Ulubione blogi

niedziela, 17 kwietnia 2011

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca jest oryginalnym i wartościowym pnączem. Rośnie silnie wspinając się po podporach.

Hortensja pnąca jest oryginalnym i wartościowym pnączem. Rośnie silnie wspinając się po podporach do wysokości 20-25 metrów za pomocą licznych mocnych korzonków przybyszowych wyrastających na łodygach, podobnie jak u bluszczu. Pnie się przede wszystkim po grubych pniach drzew.
Liście ma owalne lub szerokojajowate, długości 5-10 cm, z wierzchu ciemnozielone, nagie i błyszczące, na brzegu drobno piłkowane, na wierzchołku zaostrzone i o podstawie sercowatej lub okrągłej. Ogonki są zwykle dłuższe niż blaszka liściowa. Kwiaty białe, zebrane w duże płaskie kwiatostany, średnicy 20-25 cm, brzeżne płonne, rozwijają się w czerwcu-lipcu.
Wymaga gleb żyznych, próchniczych, świeżych i zasobnych w wodę. Rośnie dobrze w stanowiskach słonecznych, półcienistych i w cieniu. Wytrzymała na niskie temperatury. Ze względu na silny wzrost potrzebuje podpór o mocnej konstrukcji. Stosowana jest do okrywania pni drzew, zwłaszcza prostych i długich, ścian, murów, skał itp. Gdy podpory nie są zbyt wysokie, np. murki, wówczas można rośliny ograniczyć we wzroście stosując cięcie. Sadzona bez podpory, np. na trawniku, wyrasta do wysokości ok. 1,5 metra, jej długie pędy pełzając po powierzchni gleby ochraniają ją i tworzą formy o dziwacznych kształtach.
Okazy takie wyglądają oryginalnie i kwitną obficie. Hortensja pnąca nadaje się doskonale do uprawy w miastach. Amatorsko można rozmnażać hortensję pnącą z odkładów. Po ukorzenieniu i odcięciu pędów sadzi się je do doniczek, a gdy wytworzą obfitą bryłę korzeniową, przesadza się na miejsce stałe.
--
Stopka
http://abcogrodnika.blogspot.com/artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Artykuł pochodzi z serwisu

niedziela, 9 stycznia 2011

Jak powstają ogrody marzeń?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Projektowanie ogrodu nie należy do najłatwiejszych zadań, co wcale nie oznacza że nie należy do czynności przyjemnych. Któż z nas nie pragnie mieć pięknego, uporządkowanego ogrodu.


Ogrodu w którym możemy wypocząć, odnaleźć odrobinę cienia w upalne dni, schronić się przed światem i zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. Nasz ogród może być dla nas oazą spokoju, miejscem refleksji.


Piękno niektórych ogrodów potrafi zapierać dech w piersiach, ogrom kwiatów, elementów wodnych, pergoli, trejaży czy innych elementów architektury ogrodowej potrafi przyprawić o zawrót głowy każdego, kto jest wrażliwy na piękno lub uwielbia rośliny. Jak sprawić aby nasz ogród był właśnie takim niezwykłym miejscem? Jak zaprojektować ogród marzeń? Czy jesteśmy w stanie zrobić to sami?

Układanie kostki w ogrodzie

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Piękny ogród przed domem zaczyna się przeważnie w naszych głowach. Koncepcja jest podstawą projektowania ogrodów. To od naszego wyobrażenia będzie zależeć późniejszy wygląd naszego ogrodu.


Zanim zabierzemy się za zagospodarowanie działki i domu, zanim wytyczymy ścieżki i postawimy altanę, warto najpierw zaplanować ogród. Jeśli zrobimy to jesienią lub zimą, wiosną będzie można przystąpić do sadzenia roślin według wymyślonego projektu.


Architektura ogrodowa jest elementem, który nieodzownie wpisuje się w plan naszego ogrodu. Zajmuje ona sporą część działki więc nie możemy zapominać o jej uwzględnieniu w planach zagospodarowania. Do architektury ogrodowej możemy zaliczyć takie elementy jak tarasy, oczka wodne, fontanny, altany, pergole, trejaże oraz ścieżki, tarasy i podjazdy w ogrodzie.


Najważniejszą czynnością na tym etapie jest zaplanowanie poszczególnych elementów. Zanim przystąpimy do układania kostki brukowej, musimy wytyczyć jak będą przebiegały ścieżki. Zanim zamówimy altanę zastanówmy się nad jej wielkością i rozmieszczeniem w ogrodzie.


Możemy w tym celu skorzystać z pomocy programów do aranżacji ogrodów- są dostępne darmowe wersje, które obsłuży nawet laik, a z pewnością ułatwią one zadanie. Jeżeli nie potrzebujemy wspomagać się wynalazkami elektroniki, możemy rozkład architektury ogrodowej zaplanować w sposób tradycyjny czyli przy pomocy ołówka i kartki papieru.


Przed rozpoczęciem prac ogrodowych powinniśmy wykonać tzw. analizę stanu istniejącego działki. W tym celu należy wykonać następujące czynności:


- nanieść na plan działki (najlepiej wykonany w skali 1:100) wszystkie obiekty budowlane i roślinność. Z urzędu gminy można pobrać podkład geodezyjny, na którym naniesione są budynki, przyłącza i ukształtowanie powierzchni terenu.


- zebrać informacje na temat: gleby, poziomu wód gruntowych, ekspozycji ogrodu względem stron świata (określa ona nasłonecznienie działki i przeważający kierunek wiatru). Warunki siedliskowe będzie trzeba bowiem uwzględnić podczas doboru roślin.


- przeanalizować sąsiedztwo działki.


Początkową fazą projektu jest rozrysowanie schematu funkcjonalno-przestrzennego, który tworzy się na podstawie analizy stanu istniejącego i potrzeb użytkowników ogrodu. Na tym etapie pamiętajmy o przestrzeganiu pewnych wytycznych, gdyż na pewno pomorze nam to w osiągnięciu pożądanego wrażenia. W ogrodach doskonale prezentują się kontrastowe zestawienia: roślin o zróżnicowanych pokrojach, roślin liściastych i iglastych, nawierzchni wykonanych z różnych materiałów (np. kamień i żwir). Ogród powinien komponować się z architekturą domu oraz kulturą jeżeli planujemy regionu. Warto także zachować osie widokowe, które kierują wzrok na wyjątkowe obiekty oraz tzw. okna widokowe, czyli takie miejsca, w których ogród otwarty jest na krajobraz widokowy.



---


T.G.



Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

sobota, 8 stycznia 2011

Baseny ogrodowe

Baseny ogrodowe to wielka atrakcja dla dzieci i dorosłych. Są one różnych wielkości i rodzajów. W ofercie na rynku występują dmuchane baseny kąpielowe, baseny betonowe i najnowocześniejsze na rynku technologii basenowej baseny modułowe wykonane ze stali nierdzewnej pokrytej fabrycznie czystym PCV.

Lato to piękna pora roku szczególnie wtedy, gdy jest na dworze ciepło i świeci słońce. W taką pogodę najmłodsi wręcz uwielbiają pluskać się w wodzie. Często trudno jest namówić dziecko, aby chociaż na chwilę wyszło z basenu i odpoczęło. Oprócz pływania w basenach ogrodowych można grać w piłkę. Modne są małe mecze grupowe. Dzieci oczywiście najbardziej lubią je rozgrywać ze swoimi rodzicami.



W wodzie można też nurkować. Dorośli zawsze powinni jednak być w pobliżu w razie, gdyby dziecko się zachłysnęło czy utraciło grunt pod nogami. Nie można tego bagatelizować. Baseny w ogrodzie to także ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za gwarem na plażach. Jeśli odpowiednio zadbamy o czystość wody będzie ona bez porównania do tej z jeziora, rzeki czy morza. Świadomość, że nasze dzieci kąpią się w wodzie wolnej od zanieczyszczeń sprawia, że z ochotą namawiamy je do pływania i zabaw wodnych.



Przed zakupem basenu do ogrodu trzeba sprawdzić jak jest on wykonany. Na rynku pojawiają się takie modele, które po kilkukrotnym użyciu pękają i właściwie są do wyrzucenia. Po co więc wyrzucać pieniądze w błoto. Profesjonalne, mocne baseny wytrzymują kilka sezonów. Ważne jest też odpowiednie ich przechowywanie po zakończeniu lata. Nie mogą być ułożone obok ostrych narzędzi, bo wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że nawet basen najlepszej jakości pęknie.



Korzystnym rozwiązaniem będzie kupno dwóch basenów - małego i dużego. Ten mniejszy będzie służył dzieciom, a z większego ucieszą się dorośli. Pomysł ten jest bardzo trafiony, gdyż osoba starsza, która wejdzie do basenu dla dzieci może go w łatwy sposób zniszczyć swoim ciężarem. Podczas upalnych dni rodzice też chcą zasmakować trochę lata i delektować się tą urokliwa porą roku. Najważniejsze jest zadowolenie całej rodziny. Najlepiej jeśli wokół basenu będzie posadzona trawa. Takie pasma zieleni bardzo ładnie komponują się z całym ogrodem. Poza tym to rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne. Oczywiście trzeba pamiętać, aby podlewać trawę zarówno tą koło basenu jak i tą w całym ogrodzie.



Jest lato, mamy basen, trawę, ale jeszcze czegoś brakuje... Mowa o wygodnych leżakach, na których można usiąść bądź położyć się po odbytej kąpieli. Leżaki są bardzo wygodne do opalania. Najlepiej przydają się te regulowane, bo mają funkcję siedzenia i leżenia w jednym. Na upalne dni najlepsze są baseny ogrodowe, w których dzieci będą się świetnie bawiły ze swoimi rówieśnikami bądź rodzicami.

--

Stopka

Luksusowe baseny do ogrodów i wnętrz

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

piątek, 7 stycznia 2011

Systemy nawadniające w ogrodach starożytnego Egiptu

Autorem artykułu jest Ogrody

Ogrody starożytnych Egipcjan były z uwagi na położenie państwa jak i wierzenia budowane nie tylko dla zaspakajania potrzeb estetycznych lecz przede wszystkim praktycznych.


Na to, że pierwotne ogrody w Egipcie to głównie sady i gaje wpływał głownie deficyt drewna wynikający ze specyficznego położenia kraju. Jak w wielu innych kulturach , tak i w kulturze starożytnego Egiptu , surowcowi deficytowemu przypisywano specjalne wręcz mistyczne znaczenie. Ogrody egipskie pełne więc były świętych drzew. Zwłaszcza jawor - dość wymagający co do gleby i klimatu - został wniesiony do rangi talizmanu. Każda świątynia miała własny święty ogród w którym specjalną pieczą , niemal czcią otaczane były rzadkie , lub trudne w uprawie gatunki drzew. Nie tylko świątynie i pałace otoczone były ogrodami.Ze względu na zachowane malowidła wiemy,że egipskie ogrody Średniego i Nowego Królestwa były także tworzone w pobliżu sztucznych systemów wodnych. Wokół sztucznego kanału nawadniającego symetrycznie położone były winnice, ogrody warzywne, rabaty kwiatowe, dalej baseny, pawilony ogrodowe i otwarte aleje drzew. Ogrody takie lokalizowane zazwyczaj były na placu, który był ograniczony przez wysokie mury. Sytemy nawadniające budowane były nie tylko wokół świątyń i pałaców . Także wysocy dostojnicy państwowi posiadali dla utrzymania swoich ogrodów , własne małe systemy nawadniające . Ponieważ rezydencje położone były często w sporym oddaleniu od nilu , dla zapewnienia ciągłego dopływu wody , systemy nawadniające były tak projektowane , by uwzględniać małe zbiorniki retencyjne, wykorzystywane w okresie suszy . Małe to jednak pojęcie względne , z jednej z kronik wiemy że jeden z systemów nawadniających obejmował przykładowo zbiornik o długości kilku kilometrów i szerokości nie mniejszej jak 300 metrów . Systemy nawadnające były jedynym sposobem na to by poszerzyć obszar pól uprawnych a co za tym idzie produkcję żywności. Systemy nawadniające , oprócz ich głownej roli wykorzystywane były także do celów rytualnych . Sztuczne stawy , będące jednym z elementów systemów nawadniających , wykorzystywane były w rytuale oczyszczenia , co jak sądzą egiptolodzy , miało uzasadniać daniny na ich budowę ze strony mieszkańców państwa egipskiego , zwłaszcza wtedy gdy system nawadniający nie służył nawadnianiu pól i gajów lecz doprowadzał wodę do świątyń i domów dotojników.

Gordo Studio - Profesjonalne projektowanie ogrodów


---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Piękno tkwi w szczegółach

Autorem artykułu jest Presmat2

 
Ogrody japońskie powstały jak sama nazwa wskazuje z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ich styl ma odzwierciedlać dziką naturę i tworzyć miejsce do kontemplacji piękna świata.
Ogrody japońskie wywodzą się z ogrodów chińskich. Japończycy czerpali z nich i kształtowali, dostosowując elementy do swoich warunków. Działali według przysłowia stanowiącego bazę japońskiej sztuki zakładania ogrodów, które nakazuje, aby natury nie kopiować, lecz się od niej uczyć. Założeniem ogrodu japońskiego jest jak najstaranniejsze ukrycie czynnika ludzkiego w budowie ogrodu, ponieważ ma on przedstawiać dziką przyrodę. Odpoczynek właśnie w takich warunkach Japończycy cenią sobie najbardziej. Wyróżnia się dwa podstawowe typy ogrodów japońskich w pierwszym z nich mamy do czynienia z następującymi odniesieniami: morza to stawy, góry to kamienie całość uzupełnia roślinność. Każdy element ogrody niesie w sobie przesłanie i tak np. kamień symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody, a sosna jest symbolem długowieczności. W drugim typie ogrodu mamy piasek, żwir, głazy te elementy odpowiednio symbolizują fale, wodę, wyspy. Wykorzystywane głazy powinny mieć taką samą fakturę i kolor. W roślinności zastosowanej w ogrodach japońskich przeważa kolor zielony. Między wszystkimi elementami i roślinami skomponowanymi z pieczołowitą starannością wytyczane są kręte ścieżki tak, aby każdy zakątek pięknego ogrodu był zawsze dobrze widoczny. Ogrody japońskie są bardzo trudne do zaprojektowania i wykonania ze względu na bardzo mocną, dbałość o każdy detal. Samo utrzymanie ogrodu nie nastręcza już wielkich trudności.


Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Podstawowe style ogrodów

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Każdy z nas pragnie, aby jego ogród był piękny i funkcjonalny za razem. Jednak każdy z nas jest inny i to co podoba się jednemu, nie koniecznie musi trafić w gusta innej osoby.
Urządzenie ogrodu nie należy do najłatwiejszych, często więc korzystamy z porad i usług specjalistów w tej dziedzinie. Kiedy rozpoczynamy pracę przy urządzaniu ogrodu, zmuszeni jesteśmy do podjęcia pewnych kluczowych decyzji. To co sprawia nam najwięcej kłopotów to wybór stylu w jakim ma być urządzony nasz wymarzony ogródek, dobór roślin jakimi go obsadzimy, oraz odpowiedni wybór architektury ogrodowej (altany, pergole, domki ogrodowe fontanny itp.)
Pierwszym krokiem jest projektowanie ogrodu. Musimy przemyśleć nasze preferencje dotyczące pewnych kwestii. Styl w ogrodzie zależny jest od tego czy podobają nam się proporcje czy wolimy chaos, czy chcemy aby znajdowały się w nim elementy wodne czy też nasze oczy cieszyć będzie widok skalniaków. Najczęściej spotykane style ogrodów to ogrody: angielskie, japońskie i francuskie. Spotykamy także styl kolonialny, nowoczesny, wiejski, czy barokowy.
Cecha charakterystyczną ogrodów angielskich jest ich romantyczny nastrój. Jest to ogród przepełniony kwiatami. Rośliną, która powinna dominować w ogrodzie w stylu angielskim jest róża. Charakterystyczna jest także rozległa przestrzeń pełna różnych tajemniczych zakątków. Romantyzm ujawnia się w dość swobodnym doborze roślin. Ważną funkcję pełni tutaj architektura ogrodowa oraz pnące się na pergolach i altanach róże.
Kolejnym stylem na jaki warto zwrócić uwagę są ogrody japońskie. Piękno orientalnych ogrodów polega przede wszystkim na tym, iż naśladują one przyrodę, lecz nie starają się jej podbijać. Stylizacja ta musi zostać wykonana w sposób niezwykle staranny tak aby nie pozostawiać w nich zbyt wielu śladów działalności człowieka. Cechują się one starannym doborem roślinności i elementów ogrodowej architektury.
Ogród francuski jest przeważnie inspirowany ogrodami wersalskimi. Ogrody francuskie zawsze tworzone są wg ściśle nakreślonego planu. Są pedantycznie równe, symetryczne, oraz dokładnie przycięte. W ogrodach reprezentujących styl francuski nie ma miejsca na przypadkowość, nieład czy nieokiełznaną naturę. Drzewa i krzewy przycinane mogą być na kształt kuli, stożka lub prostopadłościanu. Zawsze podporządkowywane są woli człowieka. Ogród francuski to ogród , w którym nawet natura musi się dopasować do projektu wykonanego przez człowieka.
Kolejnym stylem, który warto przy tej okazji wymienić jest styl barokowy. Szczególnie polecany tym, którzy cenią sobie uporządkowaną przestrzeń. Jest ona tutaj zdominowana przez poprzycinane w geometryczne bryły krzewy zimozielone.
Styl kolonialny – jest swojski i uporządkowany, dominują w nim drewniane tarasy oraz rzeźby z kamienia lub drewna. Częstym materiałem wykorzystywanym tutaj jest cegła. Choć rośliny rosną tu swobodnie linie często wyznaczają żywopłoty.
---
T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Ogrodzenie, formalności i materiały..

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Ogrodzenie to niezwykle ważny element każdego ogrodu. Pełni ono nie tylko funkcję zapewniającą bezpieczeństwo ale również chroni przed wtargnięciem niektórych zwierząt do naszego ogrodu, mogących przyczynić się do powstania w nim zniszczeń.


Ponadto ogrodzenie może spełniać funkcję dekoracyjną, wszystko zależy od tego jakich materiałów użyjemy do jego wykonania oraz w jaki sposób je rozplanujemy.


Przed przystąpieniem do prac nad ogrodzeniem należy sprawdzić czy granice działki wyznaczone przez geodetę są widoczne i czy nie zostały zniszczone. Jeżeli tak to powinniśmy powtórzyć pomiary na własny koszt. Już we wstępnym etapie warto porozumieć się z sąsiadami w sprawie planowanego ogrodzenia, aby zapobiec ewentualnym konfliktom w przyszłości. Jeżeli nie mamy zamiaru porozumieć się z sąsiadami w tej kwestii to ogrodzenie powinno zostać postawione na naszej części działki. Przepisy jednoznacznie mówią, że wejście z konstrukcją na teren sąsiedniej działki, wymaga uprzedniego zezwolenia jej właściciela. Warto jest więc ustalić tę kwestię z sąsiadem i ogrodzenie stawiać na granicy działki. Przyjęte jest że właścicielem takiego ogrodzenia jest ten po czyjej stronie stoją słupki.


Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W niektórych przypadkach będzie jednak potrzebne zgłoszenie, czyli po prostu zawiadomienie starostwa o zamiarze wykonania ogrodzenia. Zgłosić należy budowę lub remont ogrodzeń: od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz o wysokości powyżej 2,2 m – bez względu na to, czy są sytuowane od strony drogi, czy od strony działki sąsiada. Jeżeli nosimy się z montażem siatki ogrodzeniowej lub też ogrodzenia którego wysokość nie przekracza 2,2 m, lokalizowane pomiędzy sąsiednimi działkami, nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia.


Na rynku materiałów budowlanych występuje duża ilość materiałów do wykonania ogrodzenia,. Do najpopularniejszych należą stal, drewno beton, oraz na samym końcu tworzywa. Najbardziej popularne w Polsce są siatki naciągane, montowane na tradycyjnych słupkach rurowych. Do tej pory było to najtańsze i najbardziej popularne rozwiązanie na rynku. Dzisiaj jednak coraz częściej decydujemy się na ogrodzenia będące ozdobą naszej posesji. Korzystamy z różnych materiałów i kształtów. Najwspanialsze wizualne efekty dają stare techniki kowalskie, są zarazem bardzo pracochłonne. Wartość pracy poznaje się po solidności i precyzji wykonania szczegółów. Takie ogrodzenie nie tylko wspaniale spełnia swoje funkcje, ale i doskonale zdobi naszą posesję. Dobrze dobrane staje się jej wizytówką. Do takiego pięknego ogrodzenia warto także zamontować gustowną bramę wjazdową oraz furtkę. Taka kompozycja z pewnością będzie niemałym powodem do dumy właściciela posesji.


---

T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Ogród na leśnej działce

Autorem artykułu jest Radosław Bloch
Urbanizacja jest złożonym procesem, który prowadzi do rozrastania się miast. Dzieje się to przeważnie kosztem innych jednostek osadniczych takich jak wsie i miasteczka. Aglomeracje od lat 90 XX w. przeżywają bardzo gwałtowne procesy urbanizacyjne co wiąże się ze zmianą dotychczasowego stylu życia przez obywateli.
Ciężko jednoznacznie określić czy proces urbanizacji jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym, gdyż posiada swoje dobre i złe strony. Plusem jest z pewnością wzrost gospodarczy, który przeważnie wiąże się ze zmianą stylu życia. Niesie to za sobą również negatywne skutki takie jak wzrost tempa życia, wzmożone odczucie stresu, zanieczyszczenie środowiska. Dzięki użyciu satelitów, możemy zobaczyć znaczną różnicę w temperaturach pomiędzy wsiami a miastami. Latem w mieście panują znacznie wyższe upały.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób ucieka z miasta, aby móc rozkoszować się sielskim życiem na wsi, pośród łąk, pól i lasów. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić, aby na stałe opuścić blokowiska, chętnie wyrywamy się chociaż na weekend, aby zwolnić tempo, odetchnąć świeżym powietrzem, nacieszyć się widokami.
Ostatnimi czasy daje się zauważyć znaczny wzrost zainteresowania działkami leśnymi, również nieruchomości na obszarach wiejskich cieszą się coraz większą popularnością. Wielu z nas marzy o stworzeniu własnego ogrodu na leśnej działce, gdyż docenia luksus jakim jest możliwość ucieczki z miasta- by chociaż na chwile zaszyć się w świecie przyrody i ukoić nerwy pośród zieleni i szumu strumienia.
Decydując się na stworzenie własnego ogrodu w cieniu drzew musimy jednak wziąć kilka istotnych rzeczy pod uwagę. Jedną z głównych jest założenie czy chcemy na działce zbudować dom lub też planujemy zrobić to w przyszłości. Wiąże się to bezpośrednio z wyborem terenu pod budowę. Jeżeli na działce gęstość drzew będzie zbyt duża, lub teren będzie zbytnio wilgotny zwiększy to koszta związane z budową domu lub nawet ją uniemożliwi. Decydując się na kupno terenu zalesionego, koniecznie powinniśmy sprawdzić warunki zabudowy. W takim dokumencie powinna znaleźć się informacja o tym jaka część leśnej działki nadaje się pod zabudowę. Pamiętajmy, także żeby przed zakupem działki widniejącej w ewidencji gruntów jako działka leśna sprawdzić czy jest ona objęta planem miejscowym. Jeżeli tak jest dowiedzmy się jakie jest jej przeznaczenie. Pamiętajmy, że przeznaczenie działki można zmienić- niemniej jednak jest to trudne.
Kiedy kwestie formalne będą już za nami, możemy przystąpić do wyboru projektu domu, oraz planowania ogrodu pośród leśnej zieleni. W zależności od tego jak duża działka stanie się naszą własnością zależy sposób jej zagospodarowania. Wiąże się to, także z naszymi osobistymi preferencjami i od tego jak bardzo będziemy chcieli ingerować w krajobraz stworzony przez naturę.
---
Projektowanie ogrodów leśnych
Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Ile kosztuje budowa ogrodu? Koszty założenia ogrodów

Autorem artykułu jest Radosław Bloch
O ogrodach można na pewno powiedzieć, że nie istnieją dwa takie same. Tak jak każdy ogród jest inny, tak i jego założenie przebiega za każdym razem inaczej. W związku z tym w firmach zajmujących się architekturą krajobrazu powszechne jest indywidualne podejście przy sporządzaniu kosztorysów.
Jednocześnie firmy te mają swoje wytyczne, które ułatwiają im ustalanie kosztów. Jedną z nich jest powierzchnia ogrodu, którego dotyczy zlecenie. W przypadku samego projektu ogrodu ok. 1000 m2 jego minimalna cena na rynku to obecnie ok. 3 000 zł. Tyle wynosi opłata za podstawowe profesjonalne projekty ogrodów. W przypadku planu dużego ogrodu, przewidującego ponadto szczegółową dokumentację, rysunek techniczny oraz uwzględnienie szczególnych atrakcji ogrodowych koszt projektu wzrośnie nawet do kilku lub kilkunastu tysięcy. Koszty projektu ogrodu mogą być jednak zminimalizowane nawet do kilku procent, jeżeli klient zleci firmie także jego realizację.
Jeżeli chodzi o samo założenie ogrodu to wiele zależy od tego, czy interesuje nas całościowa realizacja, czy też chcemy zagospodarować część ogrodu. Niektóre firmy ustalają całościowy koszt na podstawie stawki za metr kwadratowy. Wówczas wykonanie podstawowego projektu obejmującego sadzenie roślin i zakładanie trawnika wyniesie ok. 40 - 60 zł/mkw. Duże znaczenie ma to, czy wybierzemy trawnik z siewu (10-12 zł za mkw) czy trawnik z rolki (20-25 zł/mkw). Trzeba też pamiętać, że koszt założenia ogrodu rośnie wraz ze wzrostem liczby zabiegów melioracyjnych. Gdy gleba jest słabej jakości lub teren jest zagrożony zalaniem, koszt przygotowania może się okazać dość poważny.
Oddzielną sprawą jest wykonanie dodatkowych elementów typu nawierzchnie ścieżek, systemy nawadniania czy oczka wodne lub stawy. Tutaj rozpiętość kosztów może być bardzo szeroka w zależności od preferowanych materiałów i marek producentów. Za to każdy właściciel ogrodu powinien zadbać, by wykonawca ogrodu udzielił gwarancji na usługę sadzenia roślin. Wówczas mamy pewność, że jeżeli rośliny się nie przyjmą, firma zasadzi nowe na swój koszt. Przedłużenie tej gwarancji to już dodatkowy koszt dla posiadacza ogrodu – nawet 2,5 tys. zł miesięcznie.
Warto wiedzieć, iż niekoniecznie drożej wychodzi skorzystanie z usług firmy, która długo działa na rynku niż zatrudnienie firmy początkującej i bez doświadczenia. Warto też poprosić wybraną firmę o referencje i zobaczyć na własne oczy zbudowane przez nią ogrody. Wówczas możemy mieć pewność, że nasza budowa ogrodu przebiegnie sprawnie, a efekt końcowy będzie taki jaki sobie wymarzyliśmy.
---
Profesjonalne projektowanie i budowa ogrodów
Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Trawnik po zimie

Autorem artykułu jest Rafał Okułowicz


Gdy się ociepla wielu z nas wchodzi do ogrodu po długiej zimowej przerwie, może okazać się, iż w czasie zimy trawnik uległ poważnym uszkodzeniom. Aby przywrócić jego zeszłoroczną świetność konieczne jest wykonanie szeregu prac pielęgnacyjnych.

Przede wszystkim trawnik mógł ulec uszkodzeniom mrozowym. W czasie mrozów darń może być odrywana od podłoża. Woda, która się pod nią gromadzi na przemian zamarza i odmarza, podnosząc darń do góry. Powoduje to, że wiosną darń, która została oderwana od korzeni, najczęściej usycha. Kolejnym problemem jaki zaobserwujemy może okazać się pleśń śniegowa, która występuje najczęściej na trawnikach z przewagą życicy trwałej lub wiechliny łąkowej. Jej powstawaniu sprzyja długie utrzymywanie się grubej i zaskorupionej pokrywy śnieżnej. Objawem jest biała grzybnia wokół uszkodzonej powierzchni, widoczna w okresach wysokiej wilgotności.

Podstawowym zabiegiem, jaki należy wykonać wiosną, jest wygrabienie trawnika i przeprowadzenie wertykulacji. Zabiegi te należy wykonać jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły pod koniec marca. Do grabienia najlepiej użyć grabki wachlarzowe (miotłograbie).

trawnik

Wertykulacja natomiast polega na pionowym nacinaniu darni, co ułatwia napowietrzenie trawnika. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą wertykulatora, nacinarki do darni lub aeratora. Małe trawniki wystarczy ponakłuwać widłami.

trawnik

Jeszcze zanim trawnik wygrabimy i napowietrzymy, może okazać się konieczne jego zwałowanie. Dotyczy to trawników u których darń została poodrywana od podłoża. Wałowanie wykonuje się przy pomocy walca ogrodowego. Wałowanie dociska darń do podłoża zapewniając jej dostęp do wody i zapobiega wypadaniu fragmentów trawnika.

Nieco później, gdy zauważymy już pierwsze symptomy wzrostu trawy, należy wykonać nawożenie. Szczególnie ważne jest w tym okresie dostarczenie trawnikowi odpowiedniej dawki azotu. Dzięki temu nawożeniu Twój trawnik szybciej się zregeneruje i nabierze soczystych barw.

Jeżeli na trawniku pojawiły się mocno uszkodzone fragmenty może okazać się konieczny dosiew lub uzupełnienie tych fragmentów innymi fragmentami darni. Dosiew stosuje się głównie przy ubytkach na większej powierzchni. Małe ubytki lepiej jest pokryć fragmentami darni pobranymi z innych miejsc na trawniku (np. obrzeży trawnika ukrytych pod krzewami).

Podejmując decyzję o naprawie trawnika, warto zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku gdy większość jego powierzchni ma ubytki i jest pokryta mchem i chwastami, korzystniejsze może okazać się całkowite usunięcie darni i wysianie trawnika od nowa.


---
Rafał Okułowicz jest twórcą poradnika Ogrody oraz Domy i Mieszkania.



Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Zadziwiający świat roślin

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

Świat roślin bywa bardzo zaskakujący, ciekawy i potrafi nas niejednokrotnie zadziwić. Rośliny potrafią bardzo często wykazywać cechy, które przypisywane są innym organizmom.

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością w Polsce cieszą się rośliny owadożerne. Widać to po rosnącej ilości zapytań na ten temat na forach ogrodniczych, aktywności na targach botanicznych zarówno importerów jak i zwiedzających. Ponieważ jest to temat niezwykle zajmujący, właśnie jemu pragnę poświęcić ten artykuł.
Świat roślin rozróżniany jest od świata zwierząt przede wszystkim poprzez fakt iż są one samożywne. Oznacza to tyle, że wykorzystują one dwutlenek węgla, wodę i substancje mineralne oraz związki odżywcze zawarte w glebie i energię słoneczną do wyprodukowania sobie pokarmu. Są jednak miejsca na ziemi w których gleba jest bardzo uboga i nie posiada odpowiedniej ilości pożywienia- a mimo to rosną tam rośliny.
Miejsca te to przeważnie tereny podmokłe, bagienne, torfowiska gdzie odczyn gleby jest kwaśny. Roślinność znajdująca się tam wykształciła pewną niezwykłą dla roślin funkcję, mianowicie zdolność pozyskiwania substancji odżywczych ze złapanych owadów i małych zwierząt. Najczęściej ich łupem padają owady i skorupiaki.
Jednak aby tak mogło się dziać rośliny te musiały wykształcić charakterystyczne dla siebie cechy. Po pierwsze ich liście musiały przejść metamorfozę przemieniając się w pułapki do łapania ofiary.
Niektóre z nich posiadają liści w postaci dzbanków. Są to zwykle pnącza a dzbanki są zawieszone na znacznych wysokościach. W większości przypadków roślina wabi do dzbanka ofiarę, z którego nie mogą się już wydostać. W dzbankach znajdują się soki trawienne, które wspomagają rozkład ofiary. Bywają jednak również dzbanki chwytne, które są zagrzebane w ściółce. Taki dzbanek zbudowany jest w ten sposób, że w jednym miejscu ścianka wydłuża się tworząc wieczko.
Muchołówka z kolei do chwytania pożywienia wykorzystuje pułapki powstałe w wyniku przekształcenia blaszek liściowych. Mają one kształt dwóch ząbkowanych talerzyków. Wnętrze pułapek ma kolor szkarłatno- czerwony co jest zachętą dla owada aby wszedł on do środka. Kiedy to zrobi podrażnia znajdujące się we wnętrzu włoski czuciowe i pułapka w mgnieniu oka się zamyka. Następnie zachodzi proces trawienia. Przeważnie trawienie trwa kilka dni, ale zdarza się także, że dokonuje się to w ciągu kilku tygodni.
Niezwykle ciekawą rośliną owadożerną jest pływacz zwyczajny. Występuje on zwykle w wodach stojących, stawach i rowach. Wykształcił on niezwykle ciekawy system łapania pożywienia. Na powierzchni liścia wytwarza on niewielki pęcherzyki wypełnione wodą. W pęcherzykach znajduje się jednak zapadka, która otwiera się do wewnątrz pułapki. Kiedy ofiara stanie na owej zapadce automatycznie wpada do środka, bez możliwości wyjścia.

Inna grupa roślin chwyta swe ofiary przy pomocy tzw. lepów. Wydzielają one lepką substancję o miodowym zapachu, której krople są niczym rosa. Słodka ciecz wabi owady, które się do niej przyklejają.
---
T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Oczka wodne w ogrodach

Dobrze zaprojektowane i umieszczone w odpowiednim miejscu oczko wodne w ogrodzie jest bardzo atrakcyjne dla oka.

Oczka wodne w ogrodach otoczone piękną roślinnością powodują, że człowiek czuje się, jakby znajdował się w raju. Widok natury uspokaja i sprawia, że miłośnik ogrodu odpoczywa na łonie przyrody. Warto jest dobrze przemyśleć, gdzie wybudować takie oczko wodne, jakie materiały do tego zastosować, ponieważ ma ono nam służyć kilkadziesiąt lat. Będzie tak, jeżeli dobrze dopracujemy swój pomysł.

Oprócz zdobywania o tym informacji z książek, gazet, internetu warto pójść po poradę do specjalisty, który w fachowy sposób doradzi jak najkorzystniej stworzyć zbiornik wodny. Jeśli oczko umieścimy w odpowiednim miejscu naszego ogrodu to może to spowodować, że nasze mieszkanie stanie się lepiej oświetlone.


W zbiorniku wodnym można umieścić różne rodzaje roślin, a także ryby. Warto ozdobić roślinnością powierzchnię obok oczka. Jeśli ma być jej bardzo dużo to należy je umieścić w miejscu, w którym będzie dochodziło dużo promieni słonecznych. Nie może być to jednak otwarta przestrzeń. Powinien stać obok jakiś krzew bądź drzewo, które latem w upalne dni osłoni wodny zbiornik. Żeby oczka wodne w ogrodach były czyste powinny być głębokie i duże. W małych trudniej utrzymać porządek. Oczka wodne w ogrodach są piękne o każdej porze roku. Jednak jest jedna taka pora roku, w której wszystko budzi się do życia i wtedy zbiornik wodny jest najpiękniejszy - wiosna.


Bardzo ważne jest to, aby w okresie wiosennym rozpocząć filtrowanie wody. Filtr należy umieścić w takim miejscu, aby nie dochodziło do niego słońce. Zakłada się go w celu oczyszczania wody, dzięki czemu rozwijają się bakterie przyjazne, a te szkodliwe są eliminowane.


Rośliny, które nadają się do ubarwienia oczek wodnych w ogrodach dzielą się na kilka rodzajów: rośliny wodne (lilia wodna, okrężnica bagienna, rozpław sercowaty), rośliny pływające (hiacynt wodny, pływacz zwyczajny, kotewka orzech wodny), rośliny podwodne (wywłócznik brazylijski, jaskier wodny, moczarka kanadyjska), rośliny nabrzeżne (pałka wodna, trzcina pospolita, łączeń baldaszkowaty), rośliny błotne i bagienne (żabieniec drobnokwiatowy, strzałka wodna, niezapominajka wodna).


W oczkach wodnych w ogrodach żyją również zwierzęta. Można tam spotkać następujące ryby: złotą rybkę, różankę, słonecznicę, karpie Koi. Oczko wodne w ogrodzie to doskonały pomysł na upiększenie terenu wokół swojego domu. To dobre rozwiązanie dla miłośników natury, którzy z pasją będą pielęgnowali swój przyrodniczy skarb.


--

Stopka

Oczka wodne OASE - autoryzowana hurtownia



http://www.sklepoase.com/


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

czwartek, 6 stycznia 2011

Trawniki - zakładanie i pielęgnacja

Wydawałoby się, że założenie trawnika to nic trudnego - i faktycznie, są na tym świecie bardziej skomplikowane projekty. Mimo to, warto całą sprawę rozsądnie zaplanować.

Jeszcze nie skończyły się trudy budowy domu, a już w marzeniach widzimy otaczający go ogród, a w nim nasz wypielęgnowany, gładki, soczyście zielony trawnik. Zadbane trawniki są ozdobą ogrodu, warto jednak wiedzieć, że to nie tylko efektowne tło dla innych roślin. Oprócz walorów estetycznych trawniki mają także inne zalety. Dobrze pielęgnowane trawniki, porośnięte zdrowymi roślinami dostarczają otoczeniu znaczne ilości tlenu i skutecznie podnoszą wilgotność powietrza. Dzięki temu wokół panuje klimat sprzyjający wypoczynkowi.


Zanim zdecydujemy się na zakup, zastanówmy się, jaką funkcję ma pełnić nasz trawnik i w jakich warunkach przyjdzie mu rosnąć. Najczęściej przy domach jednorodzinnych zakłada się trawniki ozdobne lub rekreacyjne, rzadko trawniki sportowe, które wymagają intensywnej pielęgnacji.


Trawniki z rolki to sposób na zieleń wokół domu w ekspresowym tempie. Są ładne od razu po ułożeniu, a po tygodniu można po nich swobodnie chodzić. Pielęgnowanie trawnika z rolki nie różni się od pielęgnacji trawnika z siewu. Trawniki muszą być regularnie podlewane i zasilane nawozami. Murawę należy kosić co pięć-dziesięć dni na wysokość około 3-5 cm, pamiętając, by nie ścinać więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbeł. Właściwie ułożone i pielęgnowane trawniki przetrwają długie lata. Trawniki z rolki można rozkładać przez cały sezon wegetacyjny. Darń musi być zdrowa, jednolicie zielona, bez chwastów i łysin, o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym.


Trawniki siane najlepiej zakładać na przełomie sierpnia i września lub kwietnia i maja, bo wtedy zazwyczaj podłoże jest dobrze nawilżone, a temperatura ustabilizowana. Ważne, aby świeżo wykiełkowanych roślin nie ściął przymrozek. Powierzchnię przyszłego trawnika należy zagrabić tak, aby przykryć nasiona cienką warstwą ziemi, a następnie zwałować i podlać rozproszonym strumieniem wody (ostrożnie, żeby nie wypłukać nasion). Kiełkujące nasiona nie wytrzymują suszy, więc dopóki wszystkie wysiane gatunki nie wykiełkują, trzeba dbać o to, żeby podłoże było stale wilgotne.


Nawożenie zapewnia silny wzrost roślin. Nowe trawniki zasilamy po raz pierwszy wczesną jesienią. W kolejnych sezonach zawsze wiosną.


Podlewanie decyduje o prawidłowym rozwoju traw. Nie można dopuszczać do przesychania podłoża. Trawniki należy podlewać systematycznie, najlepiej rozproszonym strumieniem.


Odchwaszczanie jest pracą żmudną i nie mającą końca. Jeżeli chcemy mieć gładkie trawniki, musimy wiosną systematycznie czyścić murawę z chwastów. Najlepiej usuwa się je, używając specjalnej wąskiej łopatki, którą podważa się korzenie. Ostatecznie można używać chemicznych środków chwastobójczych, jednak nie są one obojętne dla środowiska.



Trawniki to podstawa większości ogrodów. Bez odpowiedniego, soczystego, zielonego tła nawet najpiękniejsze drzewka i krzewy nie będą prezentowały się atrakcyjnie.


--
Stopka
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

środa, 5 stycznia 2011

Rośliny okrywowe w Polsce

Coraz większą popularność zyskują w polskich ogrodach rośliny okrywowe. Dlaczego tak się dzieje? Rośliny okrywowe to typ roślin charakteryzujących się atrakcyjnym wyglądem i małymi wymaganiami pielęgnacyjnymi.
Do roślin okrywowych możemy zaliczyć: trzmielinę, barwinka, bluszcz oraz winobluszcz czy irgę. Dzisiaj coraz trudniej znaleźć centrum ogrodnicze w którym możemy znaleźć tego rodzaju roślin, dobre jakościowo. Dość duży wybór roślin ogrodowych w tym okrywowych oferuje szkółka roślin Szyszlandia, która mieści się w Kicinie pod Poznaniem. Krótko chciałbym scharakteryzować poszczególne gatunki.
Trzmielina jest rośliną w naturalnych warunkach rosnącą na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Dorasta do czterech metrów wysokości. Kwiaty są niewielkie, o zielonym kolorze. Liście mają kształt lancetowaty. Przez większą część roku są zielone, ale jesienią stają się czerwono fioletowe. Owoce ma drobne, posiadające wystające „cztery kwadraty”. Jej pnącza wspinają się po drzewach i murkach. W Polsce najczęściej spotykana jest odmiana pospolita. W ostatnim czasie trzmielina zyskuje na popularności i można ją spotkać w coraz większej ilości ogrodów.
Barwinek - dekoracyjny, choć skromnie wyglądający barwinek doskonale sprawdza się na ciemnych rabatach. Zimą i wczesną wiosną zachwyca świeżością zimozielonych listków. Choć nie prezentuje się tak okazale jak większe byliny, jest wspaniałym gatunkiem drugiego planu - rozrasta się nawet w najciemniejszych zakątkach ogrodu. To jedyny gatunek o zimozielonych liściach, który w naszym klimacie rośnie tak bujnie i jest całkiem mrozoodporny. W naturalnych warunkach występuje w południowej części Europy Zachodniej i Środkowej, a także w Europie Wschodniej, gdzie rośnie aż po Krym i Kaukaz. W Polsce można go znaleźć w lasach liściastych oraz w parkach.
Irgi są najczęściej krzewami o niewielkiej formie wzrostu, rzadko występują w postaci niewielkich drzewek. W zależności od gatunku, mogą być uprawiane jako żywopłoty, rośliny okrywowe, bądź jako pojedyncze egzemplarze. Nadają się również do uprawy w doniczkach i skrzyniach. Szczególną popularnością cieszy się irga pozioma znakomita do ogrodów skalnych oraz na niewielkie trawniki. Wyróżnia ją kobiercowata forma wzrostu, dekoracyjne, czerwone owoce i różowobiałe kwiaty. Owoce utrzymują się jeszcze długo po przekwitnięciu i opadnięciu liści, dzięki czemu mogą stanowić cenne pożywienie dla ptaków w okresie zimowym.
--
Stopka
Szkółka roślin ogrodowych i okrywowych.
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Urzekające róże z Afryki

„Nie widziałam piękniejszych kwiatów!” „Idealny prezent dla kogoś bliskiego”. „Mówią bez słów, że komuś na tobie zależy”. BYĆ może podzielasz te odczucia, wyrażone przez mieszkańców Nairobi, stolicy Kenii. Spośród wszystkich kwiatów, zarówno rosnących dziko, jak i hodowanych, róże cieszą się chyba największą sławą.

 Od setek lat są natchnieniem dla poetów i malarzy. Szekspir opiewał je w słynnym fragmencie Romea i Julii: „Czymże jest imię? To co zwiemy różą, słodko pachniałoby pod każdym innym imieniem” (tłum. M. Słomczyński). Ileż to razy róże pomogły zawiązać lub zacieśnić przyjaźń, naprawić nadszarpnięte stosunki czy pokrzepić chorego!

Poza tym róże są niezwykle cenne z ekonomicznego punktu widzenia.

W niektórych krajach, gdzie warunki klimatyczne sprzyjają uprawie kwiatów, hodowla róż jest głównym źródłem wpływów dewizowych. Na przykład w Kenii jednego roku róże stanowiły przeszło 70 procent milionów wyeksportowanych kwiatów. Kraj ten znajduje się w światowej czołówce producentów.

Dawniej, zanim róże zrobiły tak oszałamiającą karierę, ich krzewy powszechnie rosły dziko. Z czasem dzięki starannie kontrolowanym procesom krzyżowania niektórych z przeszło 100 gatunków róż dzikich uzyskano tysiące odmian szlachetnych. W ten sposób róże zdobyły rozgłos na całym świecie i występują niemal w każdym kraju. Do najpopularniejszych i najczęściej uprawianych należą róże herbatnie.

Ze szklarni do wazonu

Róże, które kupujemy w kwiaciarni lub na targu, pochodzą najczęściej z dużych przemysłowych upraw, gdzie poświęca się im znacznie więcej uwagi niż kwiatom rosnącym w przydomowych ogródkach. Szkółka roślin niedaleko Nairobi uświadomiła nam, ile troski wymagają kwiaty, zanim trafią do klientów.

W całej Kenii takie gospodarstwa można rozpoznać po charakterystycznych tunelach foliowych. Świeżo zaszczepione róże są delikatne, więc należy je chronić przed surowymi warunkami pogodowymi. Gwałtowny deszcz czy wiatr albo ostre promienie słońca mogłyby wyrządzić niepowetowane szkody. Istotne jest również utrzymywanie stałej temperatury. Przegrzaniu zapobiega ciągła wymiana powietrza. Wewnątrz tuneli widzimy rzędy krzewów w różnych stadiach rozwoju.
W gospodarstwie, które zwiedzamy, uprawia się wiele odmian, między innymi popularne róże herbatnie, przycinane na długość 70 lub 35 centymetrów. Na powierzchni jednego hektara rośnie tu jakieś 70 000 krzewów.

Skąd rośliny czerpią składniki pokarmowe? Nie rosną w zwykłej glebie, lecz na podłożu ze skały pumeksowej (wulkanicznej) rozłożonym na folii polietylenowej. Taka metoda uprawy jest zalecana, gdyż podłoże skalne zapobiega rozwojowi wielu drobnoustrojów chorobotwórczych.

Rośliny zaopatrywane są w wodę dzięki instalacjom zwanym systemy nawadniania. Instalacja składa się z plastikowych rur, które doprowadzają odmierzoną ilość wody i składników odżywczych bezpośrednio do strefy korzeniowej. Ponieważ skała wulkaniczna ma strukturę porowatą, nadmiar wody gromadzi się na folii, skąd jest odprowadzany i ponownie wykorzystywany.

Pomimo fachowej opieki róże są narażone na choroby, zwłaszcza grzybicze, takie jak szara pleśń czy mączniak, które atakują liście i łodygi krzewów. Choroby te mogą niekorzystnie odbić się na jakości kwiatów. Do walki z nimi stosuje się preparaty grzybobójcze.

Kiedy na stulonych pączkach zaczynają pokazywać się żywe kolory, jest to sygnał, że można rozpocząć zbiory. Róże ścina się, gdy są jeszcze nierozwinięte, dzięki czemu dłużej stoją w wazonie i dłużej zachowują kolor. Jednak czas zbioru może się nieco różnić w zależności od odmiany. Ważne jest, by ścinać kwiaty albo rankiem, albo późnym popołudniem, gdy w powietrzu jest sporo wilgoci, co zapobiega więdnięciu kwiatów. Później zabiera się je do chłodni. Przechowywane w niskiej temperaturze dłużej zachowują świeżość.

Następny ważny etap to sortowanie. Róże są segregowane według koloru i wielkości. Potem pakuje się je zgodnie z zamówieniami klientów i zawozi na główne lotnisko w Nairobi, skąd polecą do oddalonej o kilka tysięcy kilometrów Europy. Ponieważ są bardzo delikatne, powinny dotrzeć do odbiorców — czy to krajowych, czy zagranicznych — w ciągu 24 godzin od ścięcia. Gdy następnym razem ktoś podaruje ci bukiet róż albo kupisz je sam, pomyśl o tym, jak długą drogę pokonały te kwiaty, zanim trafiły do twoich rąk — być może przybyły aż z Afryki. Patrząc na nie, pomyśl również z docenianiem o ich Stwórcy.
--

Stopka

Pablo

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Wiosna to czas powodzi - zadbaj o odpowiednie odwonienie altanki

Planując architekturę ogrodu musimy uwzględnić wszystkie jego elementy. Oczywiście wiadomo, że w takim ogrodzie najważniejsze są rośliny. Rzędy kwiatów i klombów i innych dają najwięcej urody. Ale bardzo często jest tak, że w takim ogrodzie pojawiają się także inne detale architektury zieleni.

Różnego rodzaju skalniaki czy altanki. Taka altanka to bardzo przyjemna i przydatna rzecz. Wieczorne przesiadywanie na ławeczce czy grillowanie ze znajomymi to części naszego życia potrzebne dla nas tak samo jak powietrze i chleb.

Wszyscy także potrzebujemy miejsce gdzie możemy oddać się samotnej kontemplacji i zadumie. Takie miejsce w naszym ogrodzie sprzyja takim sytuacją. Są różnego rodzaju altanki. Jedne są wykonane z samego drewna i mają otwartą przestrzeń. Inne są podmurowane bardziej stabilne i zadaszone. Ale wszystkie są bardzo narażone na warunki atmosferyczne. Burzliwe noce mogą sprawić, że nasze małe domki ogrodowe mogą zostać zalane bądź zniszczone. Dlatego takie konstrukcje należy odpowiednio zabezpieczyć. Przed wodą najlepiej jest osłaniać się systemami odwadniającymi.

Czasami tylko jedna kratka ściekowa wystarczy, by uchronić się przed podtopieniem. Taka kratka ściekowa jest błogosławieństwem dla altanki. Wszelka woda, która niechcący przedostanie się do środka będzie wydalana na zewnątrz. Kratki ściekowe mają ogólne zastosowanie zarówno w naszych domostwach, przemyśle jak i ogrodnictwie. Dzięki nim możemy spokojnie kontrolować przebieg wody w naszym sadzie czy ogrodzie.
--

Stopka
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

wtorek, 4 stycznia 2011

Porządkowanie ogrodu

Wielkimi krokami zbliża się już kalendarzowa wiosna. Małymi jeszcze krokami odpuszcza powoli zima, a dni stają się coraz cieplejsze rozpuszczając ostatki śniegu.


Niestety wyłaniające się spod śniegu ogrody pozostawiają czasami wiele do życzenia.

Jak wiadomo podstawą zadbanego i dobrze wyglądającego ogrodu jest odpowiednio pielęgnowany trawnik. Niestety bardzo powszechnym zjawiskiem jest, iż po długiej i mroźnej zimie nie wygląda on najlepiej. Jak zatem sprawić, aby wrócił on do dawnego wyglądu i znów zachwycał intensywnym, zielonym kolorem?
Tzw. pozimową pielęgnację ogrodu zacząć należy zaraz po ostatnich roztopach, kiedy to gleba całkowicie rozmarznie i wyschnie. Warto zwrócić uwagę w tym momencie, że mocno mokra gleba bardzo łatwo odkształca się, a więc chodzenie po niej może powodować głębokie ślady, które ciężko będzie później usunąć.
Zatem przed rozpoczęciem wegetacji, kiedy ogród jest jeszcze uśpiony powinniśmy wykonać wszelkie prace porządkowe. Zacząć możemy od grabienia trawnika i wybrania wszelkich, suchych obszarów trawnika oraz liści i igieł, które spadły podczas zimy. Po dokładnym grabieniu warto również przeprowadzić zabieg wertykulacji, który przeprowadzany powinien być dwa razy w roku. Dzięki niemu darń jest nacinana pionowo i usuwany jest z niej mech i obumarłe resztki roślin. W ten sposób zostaje zwiększony dopływ powietrza do gleby.
Aby ogród lśnił blaskiem zadbanego trawnika należy również przeprowadzić wałowanie wraz z dosiewaniem nowej trawy. Pozwoli to zarówno wyrównać jego teren, jak również zagęścić trawnik. Zastosowanie dodatkowej porcji nawozu pozwoli wzmocnić trawnik i nasycić go kolorem.
--

Stopka
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Realizacja ogrodu - systemy nawadniania

Systemy nawadniania ogrodów: system automatycznego podlewania ułatwia pielęgnację każdego ogrodu - również tego małego. Nie chodzi już nawet o to, że „ręczne” podlewanie to strata naszego cennego czasu (sterownik, sam "pamięta" za nas o podlewaniu), ale przede wszystkim oszczędnie gospodaruje zużyciem wody, jak również optymalne podaje ją do wykorzystania przez rośliny. Sama budowa instalacji automatycznego nawadniania nie jest tania, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby prace te były realizowane etapami.
Właściwy projekt systemu nawadniania
Pierwszym i podstawowym etapem, podczas planowanej inwestycji jest zwymiarowanie naszego ogrodu, czyli umiejscowienie na planie obrysu ścieżek, podjazdów, trawników, krzewów, rabatek oraz zaplanowanie ujęcia wody.

Mając zebrane te informacje można przejść do drugiego etapu, a mianowicie doboru urządzeń takich jak zraszacze (ich wymagania zależne są od wielkości ogrodu, rodzaju roślinności), pompy, ilość niezależnych linii nawadniających - sekcji (w zależności od ciśnienia panującego na wejściu instalacji), a także rur (biorąc pod uwagę ich średnicę i długość).

Zautomatyzowane systemy nawadniające (irygacyjne) składają się z trzech podstawowych elementów:
  • urządzeń nawadniających - zraszaczy, emiterów, linii kroplujących,
  • przewodów doprowadzających wodę i elementów łączących (węże ogrodowe i szeroko rozumiana armatura ogrodowa (złączki różnego rodzaju),
  • elektroniczne urządzenia sterujące (czujniki, sterowniki, elektrozawory).





Poniżej kilka informacji na temat w/ w elementów:

Linie nawadniające

Poszczególne części systemu należy połączyć rurami/ wężami z tworzywa sztucznego w linie nawadniające. Stosuje się do tego elastyczne rury polietylenowe w ciemnym kolorze - by nie rozwijały się w nich glony. Urządzenia nawadniające mają na celu zaopatrywanie poszczególnych roślin lub zajmowanej przez nie powierzchni w wodę, w związku, z czym różnego rodzaju - szczególnie zraszacze - mają za zadanie nawadnianie różnego rodzaju powierzchni (trawników/ roślin), w sposób imitujący opady deszczu. Zastosowanie natomiast linii kroplujących, umożliwia podlewanie roślin pojedynczymi kroplami wody, które wolno wypływają z urządzenia nawadniającego, zamontowanego na powierzchni gruntu. Stosowanie tego typu nawadniania jest najoszczędniejszą metodą. Linie kroplujące służące do podlewania szerszych rabat. Układa się je tak, by utworzyły sieć równoległych przewodów, jak również w ten sposób, aby nie były widoczne - układa się je na włókninie i obsypuje korą, tłuczniem, lub kamykami.

Stosując ten typ nawadniania do trawników, należy linie zakopać w gruncie. Dzięki takiej irygacji woda będzie bezpośrednio dostarczana do korzeni.

Urządzenia nawadniające należy tak zamontować, by odległości między nimi były równe ich zasięgom i częściowo na siebie zachodziły. Wszystkie urządzenia zraszające (szczególnie zraszacze) należy podzielić na sekcje i podłączyć do elektrozaworów, które montuje się w studzience.Aby ciśnienie wody było odpowiednie, żadna sekcja nie może być nadmiernie obciążona, a więc nie może być zbyt długa. Przewody systemu nawadniającego należy umieścić w wykopach. Po ułożeniu nawodnienia zasypuje się wykopy ziemią i udeptuje. Dla bezpieczeństwa systemu, należy rozłożyć wzdłuż przewodów, na szerokość wykopu, materiał np. włókninę, folię, informującą, że w miejscu jej ułożenia zabrania się kopać. Nie zastosowanie się do takiej informacji grozi uszkodzeniem systemu nawadniania.

Końcówki do nawadniania

Automatyczny system nawadniający należy tak projektować, by podlewanie było jak najkorzystniejsze dla roślin - dobór wyposażenia odpowiedni do nasadzeń. Na jednej linii nawadniającej montuje się tylko jeden rodzaj końcówek: zraszacze wynurzalne bądź niewynurzalne, albo mikrozraszacze, lub też linię kroplującą.

Sterowniki

Urządzenie, w którym programuje się godziny włączania i wyłączania poszczególnych sekcji systemu (otwarcia lub zamknięcia elektrozaworów).

Czujniki deszczu

Urządzenie, które blokuje włączanie się systemu podlewania, kiedy pada - albo niedawno padał - deszcz.

Czujniki wilgotności gleby

Urządzenie steruje działaniem systemu według stopnia nasycenia gleby wodą.


Po spełnieniu wszystkich powyższych zaleceń nie pozostanie nic innego jak udać się na spokojny, pozbawiony stresu i przede wszystkim zasłużony urlop, po powrocie, z którego bujna roślinność potraktowana naszym systemem nawadniania wymagać będzie prawidłowej pielęgnacji przy użyciu profesjonalnych narzędzi ogrodniczych, takich jak sekatory, grabki, łopaty i szpadle...

Życzymy powodzenia!
--

Stopka
W ofercie Sklepu IRYDON znajdziecie Państwo szeroki asortyment produktów stosowanych w ogrodnictwie oraz gospodarstwie domowym. Na łamach naszych stron możecie się Państwo zapoznać z szerokim wachlarzem produktów, a mianowicie:

- armatura ogrodowa

- węże ogrodowe

- różnego rodzaju zraszacze ogrodowe, do użytku w pełni profesjonalnego, jak i bardziej amatorskiego

- narzędzia ogrodnicze, sekatory do kwiatów, krzewów i gałęzi, łopatki, grabie oraz pazurki.

Staramy się zaspokoić i sprostać wymaganiom naszych klientów, tak aby każdy z nich miał możliwość wyboru produktów wysokiej jakości i w umiarkowanej cenie.

Z pełną ofertą można zapoznać się na: http://www.irydon.com/
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Pielęgnacja żywopłotu z roślin iglastych

Zakładając żywopłot, chcemy aby stał się dla nas barierą dającą namiastkę zacisza i intymności. Dobrze prowadzony może nas cieszyć przez wiele lat. Aby to osiągnąć musimy wiedzieć, jak o niego zadbać.


Pielęgnację żywopłotu z roślin iglastych rozpoczynamy praktycznie już od momentu jego założenia. Tak jak w przypadku innych nasadzeń żywopłoty wymagają systematycznego odchwaszczania, podlewania oraz nawożenia. Nawożenie: dawki i terminy stosowania zależą od wieku rośliny, typu gleby, oraz nawozu jaki stosujemy (pylisty, granulowany, otoczkowany). Podłoże w obrębie całego żywopłotu korzystnie jest wyściółkować (np. mieloną korą, trocinami) co znacznie ograniczy rozwój chwastów i straty wody z gleby w wyniku parowania.Ważnym elementem pielęgnacji żywopłotów jest stała kontrola ich stanu w zakresie struktury, oraz zdrowotności roślin. Systematycznie należy usuwać gałęzie złamane, uszkodzone, suche, a przede wszystkim porażone przez szkodniki lub choroby (tzw. cięcia sanitarne).



Cięcia żywopłotów - tzw. formowanie wykonuje się 2-3 razy w roku: pierwszy raz późną wiosną, po rozpoczęciu wegetacji, drugi i ewentualnie trzeci raz - w lecie, w celu ograniczenia rozmiarów żywopłotu tzw. cięcie kosmetyczne korygujące. Cięcia nie należy przeprowadzać w okresach deszczowych i w upalne słoneczne dni przy bardzo wysokich temperaturach powietrza /powoduje to bardzo widoczne zasychanie miejsc ciętych/.



Żywopłoty formowane - wymagają systematycznego, corocznego cięcia, które jest podstawowym warunkiem utrzymania ich zamierzonej formy i określonych gabarytów, dużej zwartości na całej długości i bez prześwitów w dolnej części. Pierwsze cięcie wykonuje się tuż po posadzeniu. Polega ono na skróceniu i wyrównaniu wszystkich roślin tak, aby całe nasadzenie uzyskało jednakową wysokość. Cięcie wykonuje się na każdej roślinie osobno - należy przyciąć wierzchołek i skrócić pędy boczne. Ograniczamy tym samym wzrost krzewów, ale równocześnie pobudzamy je do rozkrzewiania i zagęszczania. Od samej podstawy roślin wyrastają wówczas liczne długopędy, które w przyszłości utworzą zasadniczy szkielet żywopłotu. W przypadku żywopłotu formowanego cięcia w kolejnych latach wykonuje się już na całej jego długości, tak aby nadać mu wyrównaną powierzchnię w płaszczyźnie wierzchołkowej i w płaszczyznach bocznych. Najkorzystniejsze jest nadanie żywopłotowi formy trapezu (w przekroju) - powinien on być najszerszy u podstawy i lekko zwężać się ku górze. Dzięki temu światło łatwiej dociera do dolnych partii krzewów, co zapobiega ich przedwczesnemu ogołacaniu. Płaszczyzna cięcia w części wierzchołkowej może być płaska.


--

Stopka
Grzegorz Zbiciak




Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Systemy nawadniające ogrody i trawniki

W obecnych czasach mamy wiele rozwiązań zagospodarowania ogrodu. Istnieje wiele innowacyjnych systemów automatycznego nawadniania. Po co podlewać ogród wężem czy konewką? Taki sposób może się sprawdzić jedynie w małym ogródku.
Pielęgnacja dużej przestrzeni wokół domu wymaga nowoczesnych sposobów podlewania. Dzięki nim domownicy zaoszczędzą sporo czasu. Systemy automatycznego nawadniania ogrodów pozwalają na regulację puszczanej wody. Nie trzeba pamiętać o podlewaniu roślinności wczesnym rankiem i wieczorem, bo system jest nastawiany na konkretną godzinę. Nie jest on tani, należy raczej do luksusów. Można go wybudować po paru latach od założenia ogrodu. W niczym nie będzie to przeszkadzało.
Tak więc jeśli systemu nie wprowadzimy do ogrodu na początku jego tworzenia nie oznacza to, że nie można wprowadzić go później. Zawsze jest na to dobry moment. Jest więc czas na zgromadzenie środków finansowych na pokrycie takiej inwestycji. Jej efekt posłuży długie lata. Trzeba dobrać odpowiednich fachowców, którzy znają się bardzo dobrze na swojej pracy.
Warto zatrudniać tylko takich, których polecają inni właściciele systemów automatycznego nawadniania ogrodów np. firmę Gordo Studio lub Hunter. Będziemy mieli wtedy pewność, że zaplanowana budowa nie okaże się niewypałem. Zanim do tego dojdzie trzeba mieć projekt. Takie usługi również wykonują specjaliści, którzy doradzą rozwiązania odpowiednie dla konkretnego ogrodu.
Posiadając nowoczesne systemy do podlewania mamy pewność, że podczas bardzo ciepłych dni roślinność nie zniszczy się. To doskonały sposób dla osób, które często podróżują w wakacje. Po co wynajmować pracownika do podlewania ogrodu kiedy można to zrobić automatycznie. Tutaj każdy ma pewność, że do ogrodu będzie dostarczona woda o odpowiedniej porze. Nikt nie zapomni o wykonaniu tego zadania, bo po prostu nie musi o tym pamiętać. Nie ma sensu zaprzątać sobie głowy dodatkowymi zadaniami.

We współczesnych realiach ludzie są bardzo zabiegani, nie mają czasu dla swojej rodziny. Po ciężkiej pracy warto poświęcić czas domownikom zamiast wykonywać kolejne żmudne zadanie jakim jest podlewanie ogrodu. Dużą zaletą systemów automatycznego nawadniania ogrodów jest to, że kiedy pada deszcz systemy nawadniające się nie uruchamiają. Regulację ich pracy można przestawiać w nieskończoność, stosownie do potrzeb pogody. Pozwoli to zaoszczędzić duże ilości wody w sytuacji kiedy pada deszcz. Roślinność też będzie bezpieczna, bo za każdym razem otrzyma odpowiednią dawkę wody. Nie uschną kwiaty, krzewy czy drzewka. Korzystajmy z nowoczesnych technik w ogrodnictwie.


--

Stopka

Hunter - sklep internetowy
http://www.nawodnienia.netartykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Artykuł pochodzi z serwisu

niedziela, 2 stycznia 2011

Fontanny ogrodowe oraz domowe - zastosowanie oraz zalety

Autorem artykułu jest Gordo Studio



Obecna technologia fontannowa stwarza nieograniczone możliwości aranżacji wodnych w domach i ogrodach. Zdalnie sterowane fontanny, mini fontanny i dekoracje wodne stają się coraz bardziej popularną ozdobą naszych ogrodów, domów i biur.

Fontanny ogrodowe czy domowe - obojętnie czy w stylu klasycznym czy nowoczesnym - zawsze przyciągają wzrok swoją magią i atmosferą, jaką tworzą. Obecna skala możliwości aranżacji fontann w każdym miejscu jest niewyobrażalnie szeroka. Na rynku dostępne są fontanny do ogrodów, nowoczesne mini fontanny i wodotryski do wnętrz. Warto zatem poważnie zastanowić się nad jej budową lub kupnem.


Pewnie mało kto wie, ale poza walorami estetycznymi fontanny, są także inne wymierne korzyści płynące z jej posiadania. Dotyczy to szczególnie fontann zamontowanych w oczkach wodnych. Ruch wody w obiegu zbiornika wodnego pociąga za sobą szereg korzyści, takich jak: cyrkulacja i filtracja wody, zmniejszona ilość glonów, idealne dotlenienie wody (co jest ważne, jeśli w zbiorniku żyją ryby) i niepowtarzalny efekt wizualny, jaki możemy uzyskać w nieskończonej ilości wariantów.


Walory estetyczne fontanny


Fontanna w ogrodzie czy w domowym zaciszu zawsze przyciąga wzrok i stanowi dopełnienie wystroju otoczenia. Bywa także stosowana w miejscach, gdzie nie da się za bardzo poprawić istniejącego wyglądu zieleni - np. w miejskich parkach i skwerach. W takich miejscach tryskająca woda daje niepowtarzalny efekt i znacznie podnosi walory estetyczne miejsca. Fontanny miejskie były od wieków ulubionym miejscem spotkań mieszkańców dawnych i obecnych metropolii. Nic wiec dziwnego, że ludzie chcą ich urok przenieść także do ogrodu czy nawet mieszkania. Całe piękno w fontannie tkwi w jej odpowiednim dobraniu do stylu miejsca. Zawsze powinna współgrać z otoczeniem swoim wyglądem i sposobem tryskania wody. Wbrew pozorom nie jest łatwo odpowiednio ją dopasować do ogrodu. Ważna jest nie tylko wielkość zbiornika wodnego, jego rodzaj i wykorzystanie, ale także wielkość ogrodu i dominujące w nim kształty. Inna fontanna będzie, jeśli mamy do czynienia z małym oczkiem wodnym, a inna jeśli jest to duży staw. Tryskającą wodę można rozlokować w obrębie zbiornika w wielu jego punktach - na środku, na obrzeżach lub w jednym tylko miejscu np. jako małe źródełko. Wszystkie tryskające strumienie można podświetlać, co dodatkowo potęguje wrażenie magii, szczególnie w wieczory spędzane w ogrodzie. Można także ruch światła zsynchronizować z muzyką płynącą z ukrytych głośników. Fontanna może również tryskać wodą w zmiennych sekwencjach i w różnych prędkościach. Wszystko to zależy od stylu ogrodu i, oczywiście, upodobań właściciela. Możliwości aranżacji wodnych jakie stwarza obecna technika można np. zobaczyć na filmie o nowoczesnych ogrodach wodnych - ogrody wodne.


Rodzaje fontann i sposoby montażu


Najpopularniejszymi rodzajami fontann ogrodowych są fontanny pływające (zastosowanie: oczka wodne i stawy ogrodowe) oraz kaskady i wypływające spomiędzy skał źródełka. Instalacja fontanny w każdym niemal przypadku jest bardzo prosta i sprowadza się do podłączenia do pompy odpowiedniej końcówki rozpylającej wodę. W przypadku małych oczek wodnych dyszę fontanny łączy się zwykle bezpośrednio z pompą. Zaś w dużych stawach, pompy umieszcza się najczęściej przy brzegu lub, w niektórych przypadkach, poza stawem. Jeśli decydujemy się na montaż poza stawem, to dyszę fontanny ustawia się na specjalnym stojaku i łączy z pompą przewodem wodnym. Należy pamiętać o tym, by dobrać rodzaj dysz i moc pompy w taki sposób, by pióropusz tryskającej wody rozpryskiwał się tylko do wewnątrz obszaru zbiornika wodnego. Krople wody nie powinny też spadać na liście lilii wodnych lub gałęzie drzew, ponieważ wówczas woda szybko odparowuje ze zbiornika. Jeśli chodzi o kształt strumienia fontanny, to zawsze zależy on od rodzaju dyszy. Dla tych, którzy posiadają większe stawy z rybami, i którym mniej zależy na walorach estetycznych a bardziej praktycznych specjaliści polecają napowietrzacze, których celem jest głównie napowietrzanie wody i poprawianie jej jakości. Z kolei cyrkulatory służą do uzyskania możliwie najwyższego stopnia ruchu wody i także wyrównania jej temperatury poprzez przesuwanie wody z głębszych warstw do wyższych, i odwrotnie. Zatem dla każdego zbiornika wodnego znajdzie się odpowiednie urządzenie natleniające, cyrkulujące i dające wspaniały efekt wizualny.


Zalety tryskających źródełek i fontann


Poza niewątpliwymi zaletami wizualnymi, jakie dają tryskające źródła, nowoczesne mini fontanny, napowietrzacze lub kaskady wodne, są także inne korzyści z ich posiadania. Jeśli chodzi o fontanny ogrodowe, to powodują one cenny ruch wody w obiegu zbiornika, zapobiegają w ten sposób powstawaniu zbyt dużej ilości glonów, w znacznym stopniu eliminują nieprzyjemny zapach stawów ze stojącą wodą, zmniejszają ilość komarów lęgnących się w wodzie, optymalnie natleniają wodę (co jest bardzo istotne, jeśli w stawie są ryby), natomiast zimą uruchomiona fontanna poza tym, że nadal natlenia wodę i zapobiega śnięciu ryb, to jeszcze częściowo odmraża taflę lodu. Poza tym tryskające źródła wody dają przyjemny dla ucha, uspakajający dźwięk pluskającej wody. W przypadku fontann domowych, o niewielkich rozmiarach dodają one nutki ekstrawagancji, dopełniają architektonicznie wnętrze i co ważne, szczególnie w przypadku mieszkań i domów z centralnym ogrzewaniem - nawilżają powietrze. Dzięki temu nie tylko umilają nam dzień swoim widokiem, ale także ułatwiają oddychanie.


Tekst: Fontanny Gordo Studio - http://www.fontanny.gordostudio.pl/


---

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Jak zaprojektować oświetlenie ogrodowe

Autorem artykułu jest Małgorzata B.

Aby uzyskać jak największą przyjemność z ogrodu, korzystamy z niego nie tylko w godzinach dziennych, ale również do imprezowania o zmierzchu lub do wieczornego relaksu. Oświetlenie ogrodu sprawia, że jest to możliwe.

Projektowanie ogrodów i jego oświetlenia nie jest łatwe. Pomyśl o miękkim, subtelnym oświetleniu na rabaty kwiatowe, krzewy czy patio. Warto zaplanować oświetlenie obszaru przy basenie i miejscu używanym do gotowania i jedzenia. Zastanów się, jak wykorzystać światło słoneczne, aby zwiększyć funkcjonalność ogrodu.

oświetlenie ogrodoweNa wstępie oceń przestrzeń swojego ogrodu i jak zamierzasz go używać. Wybierz miejsca, gdzie wymagane jest oświetlenie stałe z możliwością przełączania. Zdecyduj, czy potrzebne będzie jasne oświetlenie patio, a może przy stole, gdzie będziesz zabawiać gości. Zaplanuj światła bezpieczeństwa w miejscach zaciemnionych, przy ścieżkach, stopniach i po kątach.

Dokonaj oceny oświetlenia ogrodu, gdy jest ciemno. Będziesz mieć zupełnie inne wrażenie w ciemności, niż gdyby sobie to wyobrazić w ciągu dnia. Użyj latarki i sprawdź oświetlenie z różnych miejsc i kątów. Zauważ jak cienie i odbicia od wody lub szkła współgrają z różnymi opcjami oświetlenia.
Użyj podwodne oświetlenie w basenie lub w ogrodzie, aby uzyskać miękkie, stonowane światło. Łącząc je z niewielkimi fontannami, przyczynić się do niezwykłego efektu. Zarówno oświetlenie stawu pod wodą, jak i małe źródła światła fontanny mogą być zasilane energią słoneczną, więc bliskość elektryczności nie jest konieczna.

Rozważ zainstalowanie kolektorów światła słonecznego, które działają w każdym sezonie, nawet jeśli są pokryte śniegiem. Mogą być one łatwo przemieszczane z miejsca na miejsce, pozwalając na szybkie przeprojektowanie zależnie od pory roku. Zasilane energią słoneczną ogrodu, które podkreśla krzewy i kwiaty w lecie, może być przeniesione do podkreślenia sezonowych ozdób lub innych ciekawych obszarów ogrodu w czasie jesieni i zimy. Projektując oświetlenie ogrodowe weź pod uwagę wszystkie sezony.

Projektując oświetlenie ogrodu przejrzyj różne czasopisma i katalogi w poszukiwaniu inspiracji. Oświetlenie krajobrazu jest dostępne w wielu stylach, od eleganckiego, przez naturalne po oświetlenie rustykalne. Małe, funkcjonalne światła są niedrogie i zapewnią oświetlenie jakie chcesz. Użyj projektowanie oświetlenia w celu osiągnięcia wyrazu artystycznego w ogrodzie. Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe może ozdobić rzeźbiarskie elementy Twojego ogrodu, w zależności czy jest włączane lub wyłączane. Oświetlenie z różnych źródeł tworzy głębię i perspektywę, której światło słoneczne nie oddaje. Rozproszone lub bezpośrednie oświetlenie może zmieniać wygląd tekstury kwiatów i liści.

Weź pod uwagę, w jaki sposób oświetlenie wpływa na sąsiadów. Nie chcesz, aby jasne światło świeciło pod ich oknami sypialni. Staraj się stworzyć projekt oświetlenia domu i ogrodu, który nie konkuruje z nimi. Strategicznie rozmieszczone oświetlenie podkreśli walory Twojej nieruchomości i nie będzie przeszkadzać sąsiadom.
---
Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Ogród w stylu kolonialnym

Autorem artykułu jest hotpatriot

Klasyczny ład i porządek połączony z egzotycznymi dekoracjami - to synteza stylu kolonialnego w aranżacji wnętrz i ogrodów. Powstał on w wyniku współistnienia i przenikania się dwóch kultur: Zachodu - nowoczesnej i eleganckiej oraz duchowych - orientalnej i afrykańskiej.

Ten intrygujący, wciąż aktualny styl cieszy się niesłabnącą popularnością. Chcesz zaplanować ogród w stylu kolonialnym w wyważony i racjonalny sposób? Skorzystaj z poniższych rad.

Główne elementy stylu kolonialnego w ogrodzie i wnętrzu:
- meble o prostych formach, masywne i trwałe
- egzotyczne dodatki
- stonowana kolorystyka obejmującą kolory ziemi (piasek, beż, brąz, wanilia).
- „postarzane" powierzchnie wszelkich mebli i akcesoriów, mające świadczyć o ich historycznym pochodzeniu: (np. imitacja otworów po kornikach)

Materiały: ciemne, egzotyczne gatunki drewna, m.in. : venge, mahoń, palisander, tek, rattan, bambus, wiklina oraz wyplatane ze sznurka, szlifowane kamienie z ornamentyką.

Eklektyczny, zróżnicowany charakter styl kolonialny zawdzięcza oczywiście różnorodności pierwowzorów pochodzących z wielu krajów europejskich (takich jak: Anglia, Francja, Hiszpania czy Portugalia). Łączy w sobie prostotę form i specyficzny klimat Dalekiego Wschodu i Południa.

Na co zwrócić uwagę?

1.Powierzchnie
Powierzchnia ścieżek, tarasów i podestów powinna mieć stonowane i spokojne kolory tak, by stanowić kontrast dla bogatej ornamentyki przestrzeni (rzeźb, posążków, fontann itp.)
2.Ozdoby
Tych w ogrodzie kolonialnym nie może zabraknąć. Figurki afrykańskie, indyjskie posążki buddy, wykonane z ciemnego drewna są tu elementami obowiązkowymi. Dodajmy do tego ozdobne, kamienne fontanny w stylu hiszpańskim i otrzymamy doskonałą mieszankę. Ozdoby nie muszą być rozplanowane symetrycznie (ogród powinien wyglądać swobodnie i naturalnie), zdajmy się na intuicję. Figurki i ozdoby sprawdzą się doskonale w kącikach, tuż przy ścieżce i w pobliżu krzeseł lub ławeczek, tworząc niepowtarzalny nastrój.

3.Rośliny
Wymyślne orientalne rośliny (bonsai, bambusy, trawa cytrynowa, lilie) są doskonałą ozdobą, niemniej są one trudne do utrzymania w naszym klimacie. Mniej wymagające, a równie ciekawe i aromatyczne (aromat ogrodu kolonialnego jest bardzo ważny) są tradycyjne zioła: bazylia, szałwia, mięta, tymianek, oregano itp.


4.Rozplanowanie przestrzeni

Ogród kolonialny to przede wszystkim miejsce relaksu. Zapewnij go sobie i swoim bliskim i zaaranżuj przytulne, zadaszone miejsce do odpoczynku i wspólnych posiłków: zainstaluj pergolę, dobierz odpowiednie pnące rośliny, zadbaj o stylowe meble i dekoracje... I ciesz się swoim ogrodem!

---
Zobacz innowacyjne projekty architektury ogrodowej, zadaszenia, pergole, wiaty drewniane: http://www.walkways4u.com/

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Dobieramy roślinność i kamienie do skalniaka

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki<

Skalniaki są niezwykle pięknym elementem wystroju naszych ogrodów. Jest  to element architektury ogrodowej, który pozwala nam chociaż na chwilę  przenieść się w piękne górskie rejony.

Ogrody skalne są przeważnie wzorowane na krajobrazach górskich i obsadzone roślinnością charakterystyczną dla tych rejonów. Kiedy zdecydujemy się na założenie skalniaka, musimy przemyśleć kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę dosyć specyficzne wymagania roślin skalnych, oraz odpowiednio dobrać gatunki tychże roślin w taki sposób aby kompozycja dała odpowiedni efekt wizualny.
W ogródkach skalnych przeważają zwykle rośliny wysokogórskie. Mogą to być różnego rodzaju rośliny cebulowe, bulwiaste, zielne, a także karłowe i płożące się iglaki. Ponadto na skalniakach bardzo dobrze prezentują się byliny
W środowisku naturalnym rośliny te zwykle rosną na glebach ubogich oraz przepuszczalnych. Ponadto narażone są na działanie ekstremalnych warunków - silnego słońca, wiatrów, zmian temperatury itp. Rośliny rosnące w górskich rejonach przystosowały się anatomicznie do panujących  tam warunków. Przykładem takiego przystosowania może być budowa systemu korzeniowego, który jest płytki i nierozbudowany co znacznie ułatwia pobieranie wody, natomiast drobne, mięsiste, kutnerowate lub skórzaste liście chronią je przed jej utratą i wysuszeniem przez słońce.
Podczas dobierania roślinności do ogrodu skalnego warto rozważyć kwestie takiego doboru, aby skalniak wyglądał pięknie przez większa część roku a nie tylko latem. Aby tak się stało musimy zrezygnować z dobierania roślin należących tylko do określonej grupy (np. wyłącznie jednorocznych, cebulowych, bylinowych lub wrzosowatych).  Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie skalniaka mieszanego. Szczególnie postarajmy się o iglaki płożące oraz karłowe- gdyż są one zielone przez cały rok. Nie zapominajmy także o roślinach liściastych zmieniających kolory w zależności od pory roku.
Kolejna kwestia którą powinniśmy rozważyć przed rozpoczęciem prac ogrodowych to odpowiedni dobór materiału skalnego do naszego ogrodu. Kamienie, które wykorzystamy w naszym skalniaku mogą być  bardzo różne. Jednak nie stosujmy skał zbyt miękkich, gdyż mogą się one po prostu rozsypać po pewnym czasie. Nieodpowiedni będzie także zbyt twardy kamień wulkaniczny, taki jak granit czy bazalt. Bardzo dobrze nadaje się natomiast tuf wapienny, gdyż zapewnia idealne warunki wielu roślinom, wymagającym dobrego drenażu. Niestety jest to materiał skalny szczególnie drogi. Jeśli chcemy zrobić nasz ogródek tanim kosztem powinny nam wystarczyć otoczaki, wapienie oraz trochę żwirku. Twardy kamień taki jak otoczak nadaje się także na drogi i ścieżki brukowe zamiast sztucznej i drogiej kostki.
---

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/