Ulubione blogi

czwartek, 30 grudnia 2010

Zakładanie ogrodów - od czego zacząć

Zakładanie ogrodów to tworzenie natury. Podpatrywanie przyrody i czerpanie z niej inspiracji.
Urządzanie ogrodu powinno być procesem przemyślanym, gdzie liczy się pomysł.

Dla wielu ludzi ogród jest wielką pasją. Stanowi znakomity zakątek wypoczynkowy, miejsce gdzie można zrelaksować się i odpocząć od pracy i codzienności. Projektowanie i zakładanie   ogrodów to trudne zadanie, dlatego niektórzy wolą zostawić je profesjonalistom. Architekt krajobrazu pomoże nam dostosować projekt ogrodu do naturalnego ukształtowania terenu. Rozważy wiele czynników uwzględniając w szczególności typ gleby, topografie terenu, nasłonecznienie, położenie działki względem istniejących w terenie obiektów, warunki hydrologiczne itp. Urządzanie ogrodu pod indywidualne potrzeby zapewnia, że ogród będzie stanowił odbicie osobowości właściciela, będzie miał swój niepowtarzalny charakter.
Zakładanie ogrodów to nie tylko dobór i sadzenie roślinności.Warto zastanowić się, jakie elementy małej architektury można zastosować. Do wyboru mamy altany, fontanny, oczka wodne, różnego rodzaju meble ogrodowe. Dopiero zestawienie tych wszystkich elementów tworzy niezwykłą przestrzeń. Osoby wytrwałe, z wyobraźnią przestrzenną, lubiące wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu mogą od razu zabrać się za zakładanie ogrodów. Jednak jeśli nie mamy takich cech, lepiej zatrudnić fachową firmę, która zrobi wszystko za nas, czyli przygotuje szczegółowy projekt ogrodu, dołączy spis gatunków planowanych roślin i udzieli wskazówek co do ich pielęgnacji. Firmy ogrodnicze zajmują się także kompleksową realizacją projektu, zapewniają urządzanie ogrodu na każdym etapie.
Zakładanie ogrodów i urządzanie ogrodu rozpoczyna się od rozrysowania projektu Jest to pomocne zwłaszcza na większych działkach, które trudno objąć jednym spojrzeniem. Na projekt nakłada się istniejące obiekty, wzniesienia i zagłębienia terenu, a także kształty roślin, które planujemy do zasadzenia. Urządzanie ogrodu to również planowanie stref pełniących różne funkcje w ogrodzie: reprezentacyjną (przestrzeń przed wejściem do domu), użytkową (np. z ogródkiem ziołowym) i rekreacyjną (do cichego wypoczynku oraz gier i zabaw). Zaznaczmy ścieżki, murki, schody, pergole i oczka wodne, a dopiero potem szukajmy miejsca dla roślin. Projektowanie zieleni nie jest łatwe, dlatego zabierając się za urządzanie ogrodu trzeba trochę poeksperymentować z wybranymi roślinami, by w końcu osiągnąć zamierzony efekt. Chcąc uniknąć chaosu i przeładowania, należy urządzanie ogrodu i dobór roślinności przemyśleć, wyodrębnić elementy kluczowe dla wystroju. Brak kompletnej i  jednolitej koncepcji zieleni może spowodować, że ogród będzie się składał z przypadkowych niepowiązanych ze sobą funkcjonalnie i estetycznie części.
Posiadając gotowy projekt ogrodu, pozostaje już tylko zabrać się za fizyczne zakładanie ogrodów, urządzanie ogrodu i cieszenie się własną oazą spokoju.
Artykuł pochodzi z serwisu http://artykuly.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz